I ZIMNÍ BOTY SI ZASLOUŽÍ SPRÁVNOU PÉČI

VOŇAVÝ SVÍCEN Z DOMÁCÍCH ZÁSOB
9.1.2025

Zatímco tenisky stačí otřít vlhkým hadříkem, zimní boty jsou často kožené nebo mají membrány atd. Aby si boty udržely kýžené vlastnosti, je třeba jim trochu pomoci. A my víme jak!

Jak už to tak bývá, správné ošetření bot není žádná velká věda, jedním neuváženým zásahem ale můžete boty klidně zničit. Krémování kožených bot je sice chvályhodné a potřebné, ale jakmile nakrémujete kůži broušenou, tak jí změníte vzhled i barvu. Zvláštní péči potřebují také membrány nebo vlna a strčit mokré boty pod topení taky není zrovna dobrý nápad.

Většinu pravidel mnozí z vás budou určitě znát, už jen proto, že mají zkušenosti a některé boty si špatným zacházením v minulosti poškodili nebo úplně zničili, opakování je ale matka moudrosti, tak pojďme na to.

Z mokra do sucha

Ať už nosíte boty kožené či syntetické, ať už vysoké nebo nízké, pokud je venku mokro, osušte je hned po příchodu a ideálně i otřete vlhkým hadříkem. To platí zejména v obdobích, kdy jsou posolené cesty: sůl může na botách vyšisovat barvu a udělat nehezké (a hlavně zbytečné) mapy.

Sušte pomalu

Jak už bylo řečeno v úvodu, boty, i kdyby byly sebemokřejší, nepatří na ani pod topení. Rychlé schnutí totiž koženým botám způsobé opět barevné mapy a kůže pak také rychle ztvrdne, může se zdeformovat tvar boty. Hodně mokré boty vycpěte novinami a letáky, v nejhorším poslouží i papírové utěrky, které podle potřeby i vyměňte za nové, a položte je poblíž zdroje tepla, ale ne hned pod rozžhavený radiátor. Skvělou službu udělají také vysoušeče obuvi, které používají hlavně lyžaři.

Vložky ven

Pro někoho je to automatické, někoho by to nenapadlo, proto tento tip dávám ještě speciálně jako samostatný bod. Až budete boty sušit, pokud to jde, nezapomeňte nejdřív vyndat nebo aspoň povytáhnout vložky: pod nimi se rádo drží smetí, a pokud dostatečně zavlhnou, tak i plíseň.
20443_325_image01_eshop_z2

Kožené boty pořádně promažte

Obuv z hladké kůže pravidelně vyživujte, a to minimálně 2x ročně: před začátkem sezony a po ní. Pokud je zima hodně mokrá a solí se, promažte je i v průběhu. Dejte si záležet i s detaily boty, zejména dámské boty nebo kozačky jich mívají požehnaně. Kvalitní kůže dokáže bez popraskání díky tomu vydržet spoustu let, bez dostatečné péče ale boty zničíte i za dvě sezony.

Napínáky prodlouží životnost

Co by vám nemělo ve výbavě chybět, jsou napínáky na boty. Díky nim vlhké boty lépe vyschnou, což oceníte i v létě, kdy se noha třeba potí. Že nemohou schnout, když má napínák plnou špičku? Pokud je z nelakovaného dřeva nebo speciální pěny, tak budou vlhkost naopak vysávat a boty si hlavně budou udržovat správný tvar. To je potřebné hlavně u kozaček, ale prstovou část nechcete mít zdeformovanou ani u nízkých bot. Pokud investovat nechcete, aspoň při ukládání po sezoně je vycpěte dostatkem papíru.
20441_323_image_eshop_z3

Impregnujte

Zatímco u kožených bot má částečně impregnační účinky už samotný balzám, textilní nebo syntetické materiály impregnaci vyloženě vyžadují. Kožené boty nejdřív vyčistěte, nabalzámujte a pak teprve impregnujte, u ostatních balzámování samozřejmě vynechte. Impregnace ve spreji ochrání před vlhkostí, ale i nečistotami a prachem, ošetřené materiály se pak snáze čistí, protože se špína „nezažere“ až do vláken. Já z tohoto důvodu impregnuji i letní tenisky, bundy, batohy nebo kabelky. Konkrétně tahle impregnace je vyrobena v Česku a je vhodná i na materiály se speciální úpravou Teflon® nebo membránami jako třeba Gore-Tex.

Obnovujte vlnu

Vzhledem k tomu, jak moc jsou zase v kurzu boty s pravým beránkem, nezapomeňte opečovat i toho. Ovčí vlna skvěle izoluje, nepotí se v ní nohy jako v syntetice, je částečně vodoodpudivá, má samočisticí schopnosti, hřeje, i když je mokrá atd., ale za to všechno může i lanolin v ní obsažený, který se nošením prostě vytrácí. Boty s beránkem těžko vyperete v lanolinovém pracím prášku, můžete je ale jednou za sezonu vystříkat lanolinovým sprejem. Pokud je z vlny (např. plstěné) i vnější část boty, ošetřujte ji rovněž prostředky vhodnými i pro vlnu.

Co ještě oceníte?

 

Jaké články by vás ještě mohly zaujmout?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *