Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Z cibuláku mi celý život neobyčejně chutná. Používám ho sice tu a tam, protože různým jídlům sluší odlišné nádobí, ale když cibulák vytáhnu, rodina už ví, že asi budou ovocné knedlíky, voňavá pečeně nebo něco se špenátem.
Ovšem i s tak výlučnou sadou nádobí, jako je porcelán s cibulovým vzorem, můžete pokaždé prostřít trošku jiným způsobem. Jakkoli se dekor u nás ustálil jako tradiční, stolování se může nést ve velmi svěžím duchu. Vždy pomůže výběr barev, které dokončují stůl. Vyberte si barevný akcent, který se vám k modrobílé kombinaci líbí. Já dávám jednoznačně přednost zelené.
Anglický výraz fresh skvěle vystihuje veškerou šťavnatost a čerstvost zelených odstínů kiwi, limetek, hroznového vína a mnoha druhů ovoce i zeleniny, které nás udržují v dobré kondici. Všechny odstíny se také hodí k modrobílým tónům cibuláku. Pořiďte si na stůl světle zelený běhoun, nádobí zkombinujte např. se zeleně zbarveným sklem. Chutné zeleninové saláty, špenátové těstoviny a nabídka sýrů vám bude z cibuláku neobyčejně chutnat.
Pokud jste si pořídili celý talířový servis, přidávám jednoduchý tip na sestavení luxusního etažéru, který lze během chvilky zase rozebrat a volně uložit.
CO JE TŘEBA NA PROSTOROVOU SKLÁDAČKU
Potřebujete dva dělicí prvky – zvolila jsem obyčejné bílé hrnečky na kávu, které oddělí jednotlivá patra etažéru. Vyberte si však takové, které mají širší průměr a výšku alespoň 7–8 cm. Příliš drobné nádobí by nezaručilo potřebnou stabilitu. Dále si připravte:
SPOJENÍ PORCELÁNU
Aranžérská hmota Power Tack je netoxická a opětovně použitelná. Přilepíte ji k jakémukoliv čistému a suchému povrchu, kdykoliv ji zase oddělíte, a použijete znovu. Pracuji s ní často a v mých popisech práce se s ní setkáváte. Vezměte 2 talíře, které chcete mít nad sebou a na hrneček, který je bude spojovat, nalepte malé kousky hmoty. Klaďte je s malými mezírkami kolem dna i okraje hrnku po celém obvodu. S hmotou pracujte umytýma rukama. Nejprve ji propracujte v prstech až začne být na omak teplá. Pak kousek odtrhněte a vytvořte kuličky. Silně je přitlačte na místo. Hrnek přitiskněte k talíři a stejně spojte další patro. Hmotu můžete opět sejmout, aniž poškodí povrch lepených předmětů.
TŘÍPATROVÝ ETAŽÉR
Etažéry mám ráda a tak si je vytvářím při každé příležitosti. Podobně vznikne i servírovací talíř na moučník či na dort, kterému stačí jen jedna nožka. V tomto případě poslouží vhodně tvarovaná mistička. Pozor, etažér má potřebnou stabilitu, ale samozřejmě s ním zacházejte opatrně, je to přece jen provizorní řešení pro danou chvíli. Pokud si chcete vyrobit etažér napevno, pak použijte lepidlo na porcelán.
MALÝ TIP NA SERVÍROVÁNÍ
Kiwi je efektní a chutné ovoce. Když plod rozkrájíte na plátky, je třeba ještě odstranit slupku. Dělám to tak, že ji odkrojím tvořítkem ve tvaru kruhu nebo kytičky a ovocem dozdobím salát nebo moučník. Dužina působí dekorativně, protože střed ovoce vytváří krásnou kresbu. Využijte toho.
Pokud máte pár kousků cibuláku ze servisu po babičce, neváhejte jim vtisknout život a užívejte je. Byla by škoda nechat je zahálet ve vitrině.