Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Nechci vás stresovat připomínkou vánočního kolotoče už teď, ale tohle zelí vám prostě musím doporučit. A nedá se nic dělat, právě přišel ten správný čas. Je to záležitost pro mlsné jazýčky, které se v zimě chystají na tradiční super recepty se zvěřinou, krůtami, kachničkami a uzenými kolínky. A není nic lepšího, než že při spoustě svátečního vaření vytřepáte hotové zelí ze sklenice.
Zelí si totiž připravuji v tuto dobu, nacpu ho do sklenic a steriluji v troubě. Samotná příprava zelí není ani zdlouhavá, ani nepříjemná, ani složitá; ale když vám tato práce ubude při velkém vaření, teprve pak to oceníte!
Většina receptur sterilovaného zelí využívá k dochucení kmín, bobkový list, hořčičné semínko atd. Tohle zelí je jiné. Je to vlastně hotové přílohové zelí, které pouze prohřejete s trochou sádla, a je hotovo. Samozřejmě ho můžete konzumovat ihned, čerstvě připravené. Je tak moc dobré, že u této úpravy už zůstanete. Obsahuje jablka, brusinky, červené víno a vůně zralého podzimu. Podle mě je fantastické.
VÁNOČNÍ ČERVENÉ ZELÍ
Příprava: naložení 30 minut + 1 hodina vaření + 30 minut pro zavařování
Do velké mísy
Marináda
1. Zelí zbavené košťálu a krajních listů zvažte a pak nakrouhejte do velké mísy. Nakrouhejte ještě cibuli a 2 jablíčka bez jádřinců, ale i se slupkou. Přidejte brusinky, sůl a směs opepřete. Vše dokonale promíchejte.
2. Připravte si marinádu a v okamžiku, kdy se rozpustí cukr, přidejte ji k nakrouhanému základu a opět dokonale promíchejte. Mísu přikryjte a nechte na chladném místě do druhého dne.
3. Druhý den přesuňte naložené zelí do velkého kastrolu, přikryjte ho poklicí a na malém plameni 1 hodinu poduste. Během přípravy zelí několikrát promíchejte.
4. Po hodině zelí ochutnejte a pokud je potřeba, přidejte pepř, abyste jemně cítili jeho chuť. Ostatní ingredience by měly být akorát. Jablka a cibule ve směsi zmizí, víno je odvařené a zelí voní skořicí a badyánem. Můžete servírovat.
5. Pokud si zelí zavaříte, pak ještě teplým zelím naplňte sklenice, obsah sklepněte, a velmi jemně stlačte vidličkou. Naplníte dvě a půl sklenice o objemu 0,9 l. Tedy ten zbytek dejte do menší sklenice. Sklenice zavíčkujte a vložte do pekáčku s horkou vodou a složenou utěrkou. Vložte do trouby vyhřáté na 90 °C a zelí zavařte po dobu 20-25 minut.
Koukám, že badyán (takové ty krásné hvězdičky) nám z fotografie vypadl. Semínka společně s hřebíčkem je dobré roztlouct v hmoždíři, protože zvláště celý hřebíček se v zelí ztratí a kousnout do něj není nic moc. “Špetky” badyánu i skořice dávám poněkud větší, ale záleží na vaší chuti. Brusinky rozhodně z receptu nevylučte, jakkoli vám připadá spojení divné. Také se vytratí, ale jednotlivé chutě jsou v zelí nenahraditelné.
Tato mísa je skvělá, má objem 6 l a současně i víko, takže v ní zelí skvěle namarinujete. Na velká množství si pořiďte rovnou dvě. Zelí beztak budete vyrábět ve velkém. Jablíčka ponechte i se slupkou, úplně se rozdusí. Obětujte i decinku dobrého suchého vína, například typu Bordeaux. Zelí je vážně výtečné.
Sadu zavařovacích sklenic s kovovými víčky využívám moc ráda. Zelí lze z velkých sklenic odebrat i ve dvou částech a v chladničce se mu do dalšího dne nic nestane. Pak ho pouze prohřejte na pánvi společně s trochou sádla, a můžete servírovat společně s bramborovým knedlíkem a zlatavou pečení.