Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Název flummery má své kořeny v německy mluvících zemích a svůj původ ve velštině. Mléčný pudink z krupice a mléka je známý už od 16. století.
Připravoval se z krupice a sága (škrobovitého prášku vyráběného ze středu kmene ságových palem) a patřil k sytícím pokrmům, teprve později i k elegantnějším dezertům, které se doplňovaly krémy nebo ovocem.
Pokud se vám hned vybavila dětská kašička, nebojte se, tento dezert vám zachutná (také patřím k těm, co kaši nemusí). Dezert jsem upravila valentýnsky - takže je v něm čokoláda, špetka chilli i alkoholu. Dnes si můžete mléčný základ vylepšit vším, co máte rádi. Například čerstvým ovocem, tvarohem, našlehanou smetanou, bílkovým sněhem i kousky čokolády. To vše lze zamíchat do chladnoucí hmoty, a pokud je dezert hodně jemný, můžete ho servírovat ve skle. Správně byste však měli vytvořit takovou konzistenci, aby se dal vyklopit (například z hrnečků nebo porcelánových forem) a naservírovat s ovocnou nebo vanilkovou omáčkou.
Dezert jsem prostřela na talířcích ze servisu MARIKA z našeho nového jarního katalogu, který brzy naleznete ve svých schránkách. Porcelánovou sadu si můžete objednat prostřednictvím našeho e-shopu. Myslím, že ovocný dekor působí na sklonku zimy víc jak optimisticky.
Příprava: 20 minut + vychlazení do druhého dne * Získáte: 4 porce
Flameri
Omáčka na 4 porce
1. Připravte si 4 šálky nebo porcelánové formičky a dejte je na chvíli do chladničky.
2. Do kastrůlku dejte smetanu, vanilku a cukr. Pomalu zahřívejte na středním plameni a v okamžiku, kdy je cukr rozpuštěný, přidejte špetku chilli, bourbon a na kousky rozlámanou čokoládu. Míchejte, až se čokoláda dokonale rozmíchá, ale směs nevařte.
3. Těsně před bodem varu začněte přisypávat krupičku a metličkou důkladně míchejte, aby se nevytvořily hrudky. Nakonec přidejte máslo a sůl. Plamen ztlumte a stále míchejte až do první známky varu - trvá to asi 6 minut, pak ihned odstavte.
4. Formičky vypláchněte studenou vodou a rozdělte do nich čokoládovou směs. Povrch uhlaďte a po vychladnutí vložte přes noc do ledničky.
Druhý den flameri vyklopte na talířky - postačí, když ostrým nožem objedete obsah formiček - a podávejte s malinovou omáčkou a ovocem.
Omáčka - Nechte si stranou pár malin na ozdobu, zbytek vložte do kastrůlku s citronovou šťávou a cukrem a na mírném plameni 5 minut provařte. Omáčku prolisujte nebo podávejte s kousky rozmačkaných malin.
Na flameri používám jemnou dětskou krupičku. Místo mléka a smetany lze použít i tučnou smetanu na šlehání. Záleží na vás, jak vám dezert zachutná. Je to lahůdka i pro děti, takže můžete připravit flameri jen smetanově bílé a pochopitelně bez alkoholu a koření. Také ovoce může mít spoustu obměn - výborné jsou kompotované broskve, ke světlé variantě čerstvé jahody, k tmavé zase ananas, a k valentýnské variantě jsou úžasné višně naložené v alkoholu...
Když dáte čokoládovou směs do vychlazené formy, po chvilce se mírně odtáhne od stěn. To už máte jistotu, že později půjde dobře vyklopit. Přesto je dobré uvolnit bábovičku nožem. Dezert se podává vychlazený, ale chcete-li, maliny můžete přidávat horké.