SKVĚLÝ JEDLÝ DÁREK: PAŠTIKA Z PEČENÉHO MASA

5x DÝNĚ NA VAŘENÍ I JAKO DEKORACE
23.10.2024
DUŠIČKY JSOU TU. CO VŠE JE TŘEBA UDĚLAT NA HROBU?
25.10.2024

Domácí paštika je lahůdka, kterou nikdo nepohrdne. Ostatně, mezi dárkovým zbožím jsou kvalitní paštiky stálicí už celé dekády. Spojte oboje dohromady a skvělý dárek je na světě.

Tahle paštika je samozřejmě skvělá i čerstvě udělaná a namazaná na čerstvé pečivo. Já jsem se jí tentokrát ochotně krmila ještě dva dny po focení tohoto články, protože se jí prostě nedá přejíst. Její výrobu i jak ji zavařit mě kdysi dávno učil jeden šéfkuchař, s nímž jsem tehdy vedla i vášnivou diskuzi o použití dusitanové soli – tzv. rychlosoli či řeznické soli nebo taky pragandy.

Mně se představa jejího využití v domácích podmínkách moc nelíbila, paštiku přece stačí zavařit a netřeba ji ještě plnit konzervantem. Faktem ale je, že jsem zkoušela obě verze a bez jejího použití paštika jednak změní svoji barvu tak, že k zakousnutí se rozhodně neláká, a jednak se mi část sklenek vždycky poměrně rychle zkazila. Moje doporučení po této zkušenosti tedy je k okamžité spotřebě rychlosůl klidně vynechat, ke konzervování za účelem skladování nebo darování po ní ale raději sáhněte. K sehnání bývá v některých drogeriích „klasického“ ražení a stojí doslova pár korun.

PEČENÉ MASO JE OBLÍBENÁ ZÁKLADNÍ SUROVINA

Skvělou základní surovinou pro přípravu domácí paštiky je pečené maso, ideálně bůček. Bylinky, které jsem použila já, ale berte jen jako jednu z mnoha možností. Do paštiky přidejte prostě to, co máte rádi.

Příprava: 45 minut + 120 minut pečení + 120 minut zavařování * Připravíte: 7 skleniček po 270 ml

  • 800 g vepřového boku bez kosti
  • 300 g vepřových jater
  • 15 g řeznické soli
  • 150 ml smetany ke šlehání
  • 5 lístků šalvěje, 3 snítky tymiánu, 1 lžička černého pepře, 1 lžička nového koření, 2–3 bobkové listy
  • podle potřeby asi 100 g sádla

Další tipy na obměny koření: 1 lžička černého pepře + 1/2 lžičky mleté skořice + 1/2 lžičky muškátového oříšku; 2 lžičky růžového pepře + 3 snítky tymiánu; 3 bobkové listy + 1 lžička jalovce + 1 lžička nového koření + 1 lžička pepře; 2 lžičky semínek koriandru + 1 snítka rozmarýnu + 4 stroužky česneku + 1/2 cibule.

 

UPÉCT + NAMLÍT + ZAVAŘIT
  1. Vepřové maso nakrájejte na kostky velké tak, aby se pohodlně vešly do mlýnku na maso, a vložte do pekáče. Promíchejte se solí a kořením a vložte do pekáče. Pečte v troubě vyhřáté na 200 °C 60–90 minut doměkka. Doba pečení záleží na typu masa i jeho tučnosti, podle potřeby můžete přidat i kus sádla. Dostatek tuku je u paštiky naprostá nezbytnost! Hotové maso je měkké, ale ne příliš vypečené a stále hodně šťavnaté.
  2. Játra nakrájejte na větší kousky a na posledních 15 minut je přidejte k masu do pekáče.
  3. Veškerý obsah pekáče namelte nahrubo. Já melu i s kořením, vyndávám pouze bobkový list a větvičky od bylinek, doměkka upečené kuličky mlýnek snadno namele také, někdo jej ale pro svůj klid asi raději vybere – ani jedna možnost není špatná.
  4. Namleté maso zalijte smetanou a v kutru nebo výkonném mixéru rozmixujte na kaši. Pro mixování je třeba mít dostatek tekutiny: použijte veškerý vypečený tuk, případně přidejte ještě smetanu nebo trochu masového vývaru. Podle chuti kaši ještě dosolte. Podle toho, jak hrubou texturu máte rádi, mixujte úplně dohladka nebo část včas odeberte a pak do kašovité paštiky vmíchejte zpět.
  5. Čisté sklenice naplňte paštikou asi do 3/4 jejich výšky a povrch zalijte vždy asi lžicí rozpuštěného sádla. Sklenice zavíčkujte, vložte do hrnce, jejich okolí zalijte tak, aby paštika ve sklenicích byla pod úrovní vody, a při 80 °C zavařujte asi 120–150 minut. Pokud nechcete hlídat hrnec na plotně, můžete jej vložit do trouby vyhřáté na 120 °C a tam zavařovat stejně dlouho.
JEDINĚ NA ČERSTVÉ PEČIVO

Ideální je paštiku darovat třeba s pecnem kváskového chleba, kterým nikdo nepohrdne, recept na něj najdete níže v galerii. Parádní službu udělá i hezké balení jako třeba ručně malované etikety atd., pamatuju si roky, kdy jsem celý podzim jako dárky zavařovala skleničky hříbků a václavek, paštiky a švestkové marmelády – radost z těchto drobností byla obvykle větší než ze sebevětších a sebedražších darů.

Mohlo by se vám hodit...

Další dárky nejen z domácí dílny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *