Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Domácí paštika je lahůdka, kterou nikdo nepohrdne. Ostatně, mezi dárkovým zbožím jsou kvalitní paštiky stálicí už celé dekády. Spojte oboje dohromady a skvělý dárek je na světě.
Tahle paštika je samozřejmě skvělá i čerstvě udělaná a namazaná na čerstvé pečivo. Já jsem se jí tentokrát ochotně krmila ještě dva dny po focení tohoto články, protože se jí prostě nedá přejíst. Její výrobu i jak ji zavařit mě kdysi dávno učil jeden šéfkuchař, s nímž jsem tehdy vedla i vášnivou diskuzi o použití dusitanové soli – tzv. rychlosoli či řeznické soli nebo taky pragandy.
Mně se představa jejího využití v domácích podmínkách moc nelíbila, paštiku přece stačí zavařit a netřeba ji ještě plnit konzervantem. Faktem ale je, že jsem zkoušela obě verze a bez jejího použití paštika jednak změní svoji barvu tak, že k zakousnutí se rozhodně neláká, a jednak se mi část sklenek vždycky poměrně rychle zkazila. Moje doporučení po této zkušenosti tedy je k okamžité spotřebě rychlosůl klidně vynechat, ke konzervování za účelem skladování nebo darování po ní ale raději sáhněte. K sehnání bývá v některých drogeriích „klasického“ ražení a stojí doslova pár korun.
Skvělou základní surovinou pro přípravu domácí paštiky je pečené maso, ideálně bůček. Bylinky, které jsem použila já, ale berte jen jako jednu z mnoha možností. Do paštiky přidejte prostě to, co máte rádi.
Příprava: 45 minut + 120 minut pečení + 120 minut zavařování * Připravíte: 7 skleniček po 270 ml
Další tipy na obměny koření: 1 lžička černého pepře + 1/2 lžičky mleté skořice + 1/2 lžičky muškátového oříšku; 2 lžičky růžového pepře + 3 snítky tymiánu; 3 bobkové listy + 1 lžička jalovce + 1 lžička nového koření + 1 lžička pepře; 2 lžičky semínek koriandru + 1 snítka rozmarýnu + 4 stroužky česneku + 1/2 cibule.
Ideální je paštiku darovat třeba s pecnem kváskového chleba, kterým nikdo nepohrdne, recept na něj najdete níže v galerii. Parádní službu udělá i hezké balení jako třeba ručně malované etikety atd., pamatuju si roky, kdy jsem celý podzim jako dárky zavařovala skleničky hříbků a václavek, paštiky a švestkové marmelády – radost z těchto drobností byla obvykle větší než ze sebevětších a sebedražších darů.
Mohlo by se vám hodit...
Další dárky nejen z domácí dílny