Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Obalování řízků v trojobalu nepovažuje většina kuchařek za bůhvíjakou dovednost. Ale všechno chce své a mimoto se určitě shodneme na tom, že se přitom v kuchyni pořádně nadělá.
Předně je nutné namlít čerstvou strouhanku, a pokud nemáte šikovného robota, drobečky lítají až za obrázky (starší strouhanku nepoužívám, protože bývá přesušená, pořádně pije tuk a kromě toho může být trošku žluklá, brr). No, a při obalování se upatláme a podobně vypadá okolí talířů, na kterých se proháníme s masem. Musím říct, že řízky jím ráda, ale dělala jsem je vždy nerada. Až do té doby, kdy jsem před čtvrtstoletím objevila pečení v troubě, a k tomu tři spojité plastové misky na obalování, které nenadělají žádný nepořádek. Jsem naprosto uchvácená z toho, že se vyrábějí dodnes. Pokud je ještě nemáte, musíte to napravit :o)
Obalovací technologie vskutku není složitá. Trojobal může být dobrý, ale také úžasný. Jistě jste vyzkoušeli řadu variant. I já jich mám několik, ale dnes předkládám řízky, které peču, když mi klepe na dveře pravý milovník. Řízků...
Příprava: 30 minut + pečení
1. Maso nakrájejte na hrubší plátky a jemně je naklepejte tak, aby byly asi 1 cm vysoké. Plátky dobře osušte, osolte je a opepřete, a nechte asi 15 minut odpočinout.
2. Rozpalte velkou pánev s těžkým dnem, přidejte trochu tuku a řízky krátce osmažte z obou stran. Vyrovnejte je na plech s pečicím papírem, který jste rovnoměrně potřeli olejem. Narovnejte je těsně vedle sebe a vložte do trouby rozpálené na 180-190 °C.
3. Pečte z každé strany asi 8-10 minut až do zezlátnutí. Někdy není třeba řízky obracet. Odložte je na papírové utěrky a horké servírujte.
Jako příloha se hodí vařené nebo pečené brambory, ke kuřecím řízkům chutná bramborová kaše či šťouchané brambory.
K naprosto klasickým surovinám patří mouka - pokud možno polohrubá, aby byl obal křupavější, prošlehaná vejce - dost prošlehaná, a strouhanka - nejlépe hrubší a v každém případě čerstvě připravená. Chlebové drobečky do ní nepatří, také se hodně napijí tuku, nemluvě o chuti, kterou známe z nechvalných restaurací. K vítanému obohacení patří bylinky, a v tomto případě ještě příměs parmezánu a mandlových lupínků.
Plastové misky jsou bezva. Jsou tři, vejdou se do nich opravdu velké řízky, a tím, že je při práci spojíte do jedné plochy, necákají vám ingredience kolem. Po práci je od sebe oddělíte, složíte na sebe a pak nezaberou příliš místa. Při obalování platí systém - jedna ruka suchá, jedna mokrá. Jen tak jste schopni zachovat pořádek okolo. A pokud chcete ještě jednu geniální vychytávku, potáhněte si pracovní plochu kouskem potravinářské fólie. Až ji odstraníte, bude uklizeno.
O použitém tuku na smažení můžeme vést spory. Někdo nedá dopustit na sádlo, na různé druhy olejů, na přepuštěné máslo.... Řekla bych, že důležité je použité maso a kombinace chutí, ke kterým si přejete dojít. Vídeňský řízek z jemného telecího masa se bez másla neobejde, jinak se chová mleté maso, které je vysoké a potřebuje vyšší vrstvu tuku - nejlépe kvalitního olivového oleje, a do trouby, kde pečete velké množství masa a vzniká vlhkost, stačí i malá vrstva rostlinného tuku.
Zkoušejte a ochutnávejte. Ať tak, či tak, výsledkem musí být téměř suchý řízeček, na povrchu křupavý, uvnitř šťavnatý a nadýchaný jako sen.