Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Konzumace čerstvé zeleniny má největší cenu, nicméně pokud váš skleník letos zaznamenal tučné výnosy, schovejte si trochu zásob na zimu.
Kdo jí často a pravidelně rajčata, bude dlouho zdravý. Rajčata snižují riziko výskytu rakoviny a významně chrání náš imunitní systém. Benefitů mají tyto plody ještě mnohem víc. Obsahují spoustu vlákniny a minerálů, a z důležitých antioxidantů především vitamin C a betakaroten. Díky tomu, že rajčata lze konzumovat na všechny způsoby, každý z nás má možnost najít si svůj nejoblíbenější. Například dětem rajčata příliš nechutnají, ale rajskou omáčku zvládnou s velkou chutí.
K vynikajícím pokrmům patří omáčky k masům, italským těstovinám a samozřejmě výtečné čerstvé saláty. Na zimu se rajčata suší i nakládají na sto dalších způsobů, od pikantních po sladkokyselé. A to nemluvím o kečupech a kombinacích s dalšími druhy zeleniny do čatní nebo čalamád. Pro nakládání na zimu využívám cherry rajčata. Jednak proto, že malé plody se dobře poskládají do sklenic, a pak jsou sladší a pevnější, než velká salátová rajčata. Tím pádem se méně rozvaří a jsou vhodná k tepelným úpravám na kamnech i v troubě, kde má být ještě rajče rajčetem - např. na těstovinách, slaných koláčích apod. Do rajské omáčky jsou pak vhodnější velká rajčata, protože mají mnohem víc šťávy. Pokud vám rajčata dozrávají už mimo keříčky - necháváte je tzv. dojít - pak určitě ještě zčervenají, ale nebudou tak vybavena chutí. Právě tyto plody je pak ideální naložit, protože je dochutíte kořením a dalšími ingrediencemi.
K rajskému zavařování se mi osvědčily půllitrové sklenice KARO. Ty, které naleznete na našem e-shopu mají tvar soudků a jsou opatřeny červeně kostkovanými víčky. Skvěle zapadnou do každé kuchyně a budou vám sloužit řadu let.
Příprava: 45 minut * Získáte: recept je připraven pro 1 sklenici o objemu 0,5 l
Nálev
1. Do sklenice dejte pár snítek kopru a vložte do ní umytá rajčata, přičemž každé několikrát propíchněte vidličkou.
2. Svařte nálev - Do kastrolku dejte vodu, ocet, olej, citronovou šťávu, cukr a sůl, a vše dobře promíchejte. Směs zahřejte k bodu varu, aby se cukr a sůl dokonale rozpustily. Pak přidejte zeleninu a koření, plamen stáhněte a nechte asi 7-10 minut probublávat.
3. Horký nálev nalijte na rajčata, přidejte opět snítku kopru a sklenici pevně uzavřete. Zavařujte po dobu 20-25 minut při teplotě 90 °C.
Horký nálev vystačí na 1 půllitrovou sklenici. Je sladkokyselý a kořeněný, výborná je i naložená cibule a česnek. Máte-li to rádi, k receptu si přidejte libovolné množství. Rajčata v nálevu změknou a ke své chuti přidají chuť koření a sladkost. Zavařování je o trošku kratší, než při nakládání okurek, jinak je postup stejný, takže využijte troubu nebo hrnec tak, jak jste zvyklí.
Chystáte-li večírek se studeným pohoštěním, určitě na tahle rajčata nezapomeňte. Jsou výborná jako předkrm, ideálně se hodí k sýrům s bílou plísní.