Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Tento název, s kterým jste se setkali přinejmenším v reklamách, patří pokrmu, který je třeba ochutnat, jinak si ho nebudete umět představit. Než se začtete do povídání o blahodárných účincích šalvěje, připojuji citaci ze středověkého rukopisu: “Přáním šalvěje je zajistit člověku nesmrtelnost!”
Šalvějí je více než 700 druhů. Některé voní po ananasu a mandarinkách, některé květy z dálky připomínají levandulová pole a z vonných listů se lisují esenciální oleje, které se využívají v kosmetice. O chia semínkách je intenzívně slyšet od konce minulého století v souvislosti s označením superpotravina. Jedná se o semínka rostliny, která se nazývá šalvěj hispánská (Salvia hispanica).
Tato vzrostlá jednoletá bylina dorůstá výšky jednoho metru a kvete bílými nebo fialovými kvítky. Pochází z horských oblastí Střední Ameriky a patří k jedinečným přírodním produktům. Lidé ji znali tři a půl tisíce let před Kristem. Tato zemědělská plodina vytváří miniaturní olejnatá semínka mající zcela mimořádné účinky prospívající celému tělu. Ne náhodou je Mayové pojmenovali chia, což v mayštině znamená síla, energie. Máme štěstí, že chia semínka k nám doputovala a zcela bez obtíží je seženete v obchodech se zdravou výživou i v běžných supermarketech. Třistagramový sáček jsem koupila dokonce v drogerii.
Nějaký čas mi vrtalo hlavou, jak semínka chutnají. Pokud jste je dosud neokusili, pak říkám rovnou, jsou bez chuti. Tím nechci říct, že jsou nezajímavá. Nejsem člověk striktně dodržující zdravou výživu, ale semínka už do naší domácnosti patří jako cokoli jiného. Nejprve si vás získá jejich naprosto jednoduchá úprava a v druhé řadě vás překvapí lahodný pokrm, který vás nejen zasytí, ale také se zařadí mezi letní mlsání. V neposlední řadě jste jistě slyšeli, že pokrmy z chia semínek slaví úspěch mezi dietáři a sportovci holdujícími zdravému životnímu stylu. Přemýšlím, kdy jsem v poslední době tak ochotně a bez protestů něčemu podlehla…
Vytáhněte pěkné sklenice a vyzkoušejte na rozjezd ty nejjednodušší recepty, do kterých se zamilujete jako já. Příště vám ještě předložím speciální džem.
CHIA PUDINK, ZÁKLADNÍ RECEPT
Příprava: 15 minut + vychlazení + dozdobení ovocem * Získáte: 2-3 porce
na dokončení
1. Odměřte mléko a zamíchejte semínka. Směs nechte 15-20 minut v klidu až začne želírovat. Znovu ji dobře promíchejte a vložte v zavřené nádobě nebo pod potravinářskou fólií do chladničky. Nechte vychladit nejlépe přes noc, ale pudink lze konzumovat už po hodině, podle toho, jak vám zhoustl. Záleží na ingrediencích.
2. Druhý den pudink rozdělte do sklenic a dokončete dle chuti nebo podle následujících receptů.
ČOKOLÁDOVÝ POHÁR S OSTRUŽINAMI
Připravte pudink podle předchozího receptu. V tomto případě zamíchejte do mléka se semínky ještě 3 lžičky kakaa. Druhý den puding oslaďte medem, rozmixujte ostružiny s třtinovým cukrem (několik ostružin si nechte stranou na dozdobení) a napěněnou směs rozdělte do sklenic. Podávejte s lístečky máty.
JAHODOVÝ POHÁR S KOKOSEM
Připravte základní pudink, druhý den ho oslaďte medem a zamíchejte do něj mletý kokos podle své chuti. Jahody rozmixujte s cukrem a na pohárech vytvořte vyšší vrstvu. Posypejte na sucho opraženými mandlovými lupínky.
RŮŽOVÝ POHÁR S KIWI
Připravte základní světlý pudink a druhý den do něj zašlehejte jahody. Směs oslaďte sirupem. Plátky kiwi vložte do sklenic tak, aby se přichytily podél stěn a dovnitř nalijte pudink. Bude tekutější, protože ho naředí šťáva z ovoce. Poháry dozdobte kuličkami hroznového vína a podávejte vychlazené.
BROSKVOVÝ POHÁR S VANILKOU
Světlý pudink oslaďte medem a přidejte lžičku vanilkového extraktu. Pudink rozdělte do sklenic, spotřebujte asi 2/3, a přidejte rozmixované broskve s cukrem. Navršte zbytek pudinku a dozdobte plátky broskví a podrcenými lístečky meduňky.
Chia semínka si ke konzumaci nachystejte večer. Ráno budete překvapeni, protože semínka změknou a absorbují téměř všechnu tekutinu, protože zhruba dvacetinásobně nabobtnají. Také je můžete okamžitě zamíchat do jogurtu, přidat do čerstvého koktejlu nebo do pomazánky. Budete vnímat jen příjemné křoupání. Pro pudinky jsou ideální kokosová, mandlová nebo sojová mléka. Kokosová stojí za test. Kompaktnější a lahodnější pudink jsem připravila z hustého mléka (obsahuje kašičku z rozstrouhané kokosové dužniny a vody); při nákupu se vyplatí plechovkami trošku zašplouchat.
Takto vypadá chia pudink, když ho vyndáte z chladničky. Vlevo kokosový, vpravo čokoládový, stojí v nich lžička a ovoce nepropadne. Jsou připraveny podle receptu, který uvádím. Jinak hustota pudinku odpovídá poměru semínek a tekutiny.
Ještě se ptáte, proč jíst semínka?
- jsou bohatým přírodním zdrojem omega-3 a omega-6 mastných kyselin
- obsahují velké množství vlákniny, čímž prospívají střevům
- napomáhají pocitu sytosti, což oceníte při redukční dietě
- mají velké množství vápníku a draslíku
- jsou silným antioxidantem
- neobsahují lepek
- vědci stále hledají odpověď na souvislost mezi konzumací chia semínek a daru dlouhověkosti, přílivu energie i aktivování paměti
Byla by škoda neochutnat!